Догляду за цитрусовими рослинами
Поради
Якщо ви хотіли б виростити плоди цитрусових, вам потрібно дивитися в бік щеплених рослин. У нашому каталозі ви знайдете велику різноманітність цитрусових рослин. До речі, кімнатні цитруси, всупереч розхожій думці, приємні на смак. Непередбачуваним смаком навпаки володіють не щеплені рослини. До речі, дорослий лимон в кімнатних умовах на рік може давати 15 і більше плодів. Правда визрівають вони досить повільно – від півроку до 8 місяців. Зараз поділимося порадами, які допоможуть виростити цитрусові домашні рослини.
Температура
Температура в цій трійці найважливіший параметр. Цитрусові погано переносять різкі скачки температури і протяги. І, що найдивніше, незважаючи на своє південне походження, що не люблять спеку – при зниженій вологості повітря температура до 25 °С і вище може викликати опадання листя, бутонів і зав'язей.
Найкомфортніше лимон, каламондин або кумкват будуть відчувати себе при температурі 18-22 °С Взимку, зі зменшенням світлового дня, температуру можна підтримувати на рівні 15-18 °С і скоротити полив до разу на тиждень. Важливий нюанс: полив варто зменшувати тільки при зниженні температури, так як якщо в кімнаті жарко, земляний кому буде швидко пересихати і це призведе до скручування і опадання листя.
Догляд за цитрусовими в домашніх умовах взимку дуже важливо звести до того, щоб максимально зберігати листя рослини. Адже зелена маса вкрай важлива лимонам не стільки для декоративності, скільки для формування плодів. Вважається, що не можна допускати цвітіння цитрусів, якщо на дереві залишилося менше 20 листочків – в такому випадку навантаження на рослину будуть занадто великі і воно може загинути. Так що, якщо взимку вам не вдалося зберегти пишну крону, краще видалити бутони і почекати, поки цитрус обзаведеться листям.
Вологість повітря
Ще один важливий параметр – підвищена вологість повітря. Вона є запорукою збереження листя і здоров'я рослини. Адже, якщо повітря сухе, різко зростає ризик появи шкідників та захворювань у цитрусових дерев. Ідеально в догляді за кімнатними цитрусами або одягають щодня обприскувати листя рослин. Підтримувати підвищену вологість повітря можна також за допомогою зволожувача або установки піддону з керамзитом і водою. Критичне значення має підтримання підвищеної вологості повітря влітку в спеку, а також взимку при включенні батарей. Якщо цитрус знаходиться поруч з працюючою батареєю, обов'язково прикривайте її тканиною і регулярно зволожуйте листя рослини.
Незважаючи на те, що цитруси погано переносять перепади температури і протяги, вони краще розвиваються при хорошій циркуляції повітря. У весняно-літній період оптимально тримати лимон або каламондин на балконі. Однак восени важливо встигнути занести цитрусове дерево в кімнату перш, ніж різниця в температурах на балконі і в кімнаті стане суттєвою, щоб не піддати рослина різкого стрибка температур і не нашкодити.
Освітлення
Третій важливий у змісті цитрусів в домашніх умовах параметр – це освітлення. Лимони і каламондины дуже мають потребу у великій кількості яскравого розсіяного світла, особливо під час цвітіння та формування плодів. Вважається, що для вирощування цитрусових найбільш підходять вікна південної і східної орієнтації. Проте варто пам'ятати, що пекучі полуденні промені літнього сонця здатні залишити опіки навіть на самих світлолюбних рослин, тому влітку важливо подбати про притінення.
Кімнатні цитруси дуже швидко реагують на недолік освітлення: чим менше світла, тим більш великі нові листя формуються у цитрусових дерев будинку. Незважаючи на те, що лимони і каламондины чутливі до зміни місця і переїздів, щоб сформувати гармонійно розвинену рослину доведеться потроху повертати горщик навколо своєї осі. У цьому питанні важлива поступовість – посувати горщик варто раз на пару тижнів і не більше, ніж на 10°.
Як часто поливати цитрусові в домашніх умовах?
З постійними параметрами розібралися, тепер важливо зрозуміти, як забезпечити належний догляд питанні поливу.
Лимони, каламондины та інші цитрусові – вологолюбні рослини. Землю в горщику потрібно підтримувати завжди трохи зволоженому стані. Однак не варто переливати цитрусові дерева, адже якщо коренева система почне підгнивати, врятувати рослина буде вкрай складно.
Від обсягу горщика і розвитку кореневої системи, вологості і температури повітря, а також складу ґрунту залежить, як часто потрібно поливати цитрусові влітку. У середньому цитрусових дерев в кімнатних умовах полив потрібен раз в два-три дні, але краще орієнтуватися на вологість ґрунту індивідуально – адже бувають випадки, коли кімнатним цитрусам необхідний влітку щоденний полив.
Для поливу варто використовувати добре відстояну воду, так як цитруси погано переносять вплив мікроелементів, у великій кількості містяться в жорсткій воді.
Як часто потрібно поливати цитрусові взимку, залежить від того, яка температура в приміщенні, а також чи використовуєте ви досвечивание. Якщо в приміщенні прохолодно і ви не збільшуєте штучно світловий день – достатньо буде поливу раз в тиждень.
Підгодівля
Цитрусові в кімнатних умовах потребують регулярної підгодівлі в період вегетації (з березня по жовтень). Без внесення добрив буде складно отримати багатий врожай. Цитруси, це якраз той випадок, коли варто використовувати спеціалізоване добриво. Воно буде більше відповідати потребам рослини, ніж стандартна універсальна підживлення.
Лимонам і каламондинам, як і всім рослинам, потрібен азот для швидкого росту зеленої маси. А ось для початку плодоношення потрібно внесення добрив багатих фосфором. На етапі формування зав'язей добре забезпечити додаткове надходження калію, щоб уникнути опадання плодів. Також калійні підживлення зміцнюють імунітет цитрусових і підвищують стійкість дерев до шкідників і хвороб.
Добрива варто вносити приблизно раз в 3 тижні для дорослих дерев і раз на півтора місяця – для молодих. Живильний розчин вносять одразу після поливу – не замінюйте, полив на підживлення, адже якщо вносити добриво на сухе коріння, можна обпалити їх хімікатами. Пізньої осені і взимку підживлення не потрібне.
Пересадка
Пересадку цитрусів проводять ранньою весною раз в 1-2 роки, поки рослина не почало цвісти. Щоб зрозуміти, потрібна пересадка в цьому році дорослому лимону, подивіться в дренажні отвори: якщо з них здалися коріння, рослина пора пересаджувати.
Цитрусові люблять кислий грунт, тому краще використовувати спеціальний грунт. У більшості випадків цитруси пересаджують методом перевалки, щоб не завдавати деревцям занадто великий стрес. Не заглубляйте кореневу шийку цитрусів занадто глибоко в горщик, щоб не спровокувати її гниття і не погубити рослина.
Якщо вам здається, що ґрунт вашого цитруса стала бідна на поживні речовини, але коріння ще не освоїли земляний ком, поновіть верхній шар землі – це буде компромісним рішенням.
При подходящих условиях цитрусовые деревья живут в комнатных условиях несколько десятилетий и достигают в высоту до полутора метров. Приятный бонус: все комнатные цитрусы выделяют в воздух эфирные масла, которые способствуют улучшению настроения и профилактике респираторных инфекций. А их цветки обладают очень приятным ароматом. Если учесть, что на одном цитрусе могут быть одновременно и плоды, и завязи, и бутоны, а срок цветения одного бутона составляет 2-3 месяца, можно наслаждаться ароматом цитрусовых цветком на протяжении всего сезона вегетации.
Уход за привитыми растениями
Саженцы привитых растений могут пускать отростки дикого лимона, их нужно обламывать чтобы питательные вещества шли только на культурное растение (ниже фото дикого лимона Понцирус трёхлисточковый - Poncirus trifoliate).
- Коли сіяти та як правильно вирощувати редиску в теплиціДізнайтеся, як успішно вирощувати смачну редиску в теплиці! В нашій статті ви знайдете прості поради щодо часу та техніки посіву, які допоможуть вам отримати багатий урожай. Відкрийте для себе найкращі методи та тонкощі вирощування редиски.Повна версія статті
- Догляд за ківіЕкзотичний фрукт ківі давно користується високим попитом на наших прилавках, особливо в зимову пору. Це не дивно, так як вміст вітаміну С в цих плодах перевищує в шість разів зміст його в лимонах і в 4 рази в шипшині. Так само він містить високу кількість калію, кальцію, магнію і фосфору. У нашій статті ми розповімо вам, як правильно посадити і вирощувати ківі в наших широтах.Повна версія статті